Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 14,500 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Usage/Application | Weighing |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 600 x 600 mm(Platform) |
| Series | Platform Scale |
| Power Supply | 120 V, 50 Hz ans Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Display Type | LCD Display |
| Accuracy | 0.1 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 200 kg |
| Brand | Metis |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Accuracy | 20 gm |
| Power Supply | 120 V, 50 Hz and Single Phase |
| Operating Temp. | 10 - 30 Degree C |
| Number Of Digits | 4 |
| Size | 400 x 400 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 6,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Usage/Application | For Personal Use |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Automation Grade | Automatic |
| LED Color | Red |
| Color | Black |
We are engaged in offering Electronics Weight Scale to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Rs 4,500 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Brand | Satwik |
| Model Name/Number | VIK10 |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Number Of Digits | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Pan Size | 240X300mm |
| Lease Count | 1gm. |
Approx. Rs 3,500 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Brand | Metis |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Accuracy | 20 gm |
| Power Supply | 120 V, 50 Hz and Single Phase |
| Number Of Digits | 4 |
| Pan Size | 600 x 600 mm |
| Operating Temp. | 10 - 30 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Scape Type | Table Top |
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 300 kg |
| Accuracy | 50 g |
| Platform Size | 500x500 mm |
| Display Type | LED |
| Material | MS Platform SS Top |
| Power Source | Mains + Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Portable | Portable |
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 3 kg |
| Weighing Capacity | 0.5 Kg |
| Accuracy | 0.1 g |
| Scale Type | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 250×300 mm |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Display Type | LED Display, LCD Display |
| Power Source | AC + Battery |
| Warranty | 1 YEAR |
| Automation Grade | Automatic |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,001 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Accuracy | 0.01 |
| Weighing Capacity | 200 Gm |
| Calibration | Fully Automatic |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Power Supply | Electricity |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
We are engaged in offering Laboratory Weighing Scale to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Rs 5,500 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Brand | Metis |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Power Supply | 120 V, 50 Hz and Single Phase |
| Size | 600 x 600 mm |
| Number Of Digits | 4 |
| Operating Temp. | 10 - 30 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 4,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless Steel |
| Brand | Croma |
| Usage/Application | Calibration |
| Series | Table Top |
| Accuracy | 30 gm |
| Voltage | 90-120 VAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Digits | 4 |
| Weighing Capacity | 40 Kg |
| Manufacturer | SS Engineering |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Zone Classification | zone 2 zone 3 zone 4 |
| Capacity | 500 kg |
| Weighing Capacity | 300 Kg |
We “U.S Scales” are Manufacturer And Supplier of Weighing Scales, Table Top Scale,Precision Balance, Bench Scale,Electronic Crane Scale,Laboratory Weighing Scale ect. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited