Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 6,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Internal |
| Display Type | LCD Display |
| Automation Grade | Automatic |
| LED Color | Red |
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 1000 Kg |
| Product Type | Crane Scale |
| Usage/Application | Weighing |
| Material | Cast Iron |
| Color | Yellow |
| Display Type | Digital |
| Type | Hanging |
Approx. Rs 9,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Usage/Application | For Business Use |
| Material | Mild Steel |
| Calibration | Internal |
| Display Type | LCD Display |
| Automation Grade | Automatic |
| LED Color | Green |
Approx. Rs 32,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 2000 kg |
| Platform Size | 1200*1200mm |
| Accuracy | 500 g |
| Structure Material | MS Chequered |
| Material | Mild Steel |
| Installation | Pit Type |
| Indicator Type | LED |
| Weighing Capacity | 2000 Kg |
OCS 10 Ton Crane Scale – Description
The OCS 10 Ton Crane Scale is a high-performance digital weighing device designed for heavy-duty industrial applications. It provides accurate and reliable weight measurements for suspended loads up to 10,000 kilograms (10 tons).
Key Features:
1. Capacity: 10 tons (10,000 kg)
2. Accuracy: ±0.1% of full scale
3. Display: Large bright LED or LCD display, easy to read from a distance
4. Housing: Heavy-duty aluminum alloy or steel body for durability
5. Power Supply: Rechargeable battery with long operating time
6. Tare Function: Allows the user to zero the weight of containers or attachments
7. Overload Protection: Ensures safety by preventing damage from excess load
8. Remote Control: Enables convenient operation such as zero, tare, and hold functions
9. Wireless Option: Available with Bluetooth or RF transmission for remote data display
10. Temperature Range: Operates effectively between -10C and +40C
11. Hook and Shackle: High-strength alloy steel for secure lifting
12. Auto Power Off: Saves battery life when idle
13. Units of Measure: kg / lb selectable
14. Calibration: Easy user or factory calibration options
15. Applications: Ideal for warehouses, factories, foundries, ports, and construction sites*Make* U.S Scales
*Model* PLT
*Capacity* 500kg
*Accuracy* 100gm
*Platter size* (600x600)mm
Frame : ms C chanel
Platter: ms /ss
*Battery backup* 24h
4 load cell
*Price* 15500+gst
One year warranty with government stamping
Approx. Rs 30,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 0.5 Kg |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Material | Steel |
| Calibration | Internal |
| Display Type | LCD Display |
| Automation Grade | Automatic |
| LED Color | Green |
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Weighing Capacity | 5000 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Display Color | Red |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Hanging |
| Voltage | 220 V |
We are engaged in offering Digital Hanging Weighing Scale to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Rs 22,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Scale Type | Industrial |
| Accuracy | 50 g |
| Operation Type | Electronic |
| Usage/Application | For Business Use |
| Application | Retail, Pharma, Industrial |
| Calibration | Internal |
| Material | Mild Steel |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 200 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 3,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 20kg |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 220x180mm |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Warehouse, Industrial, Retail, Logistics |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | 2 g |
| Platform Size | 300*300 mm |
| Display Type | LED |
| Application | Industrial |
| Power Source | Mains + Battery |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Stainless Steel |
| Portable | Portable |
| Led Color | Green |
| Series | Table Top |
| Capacity | 10 kg |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Accuracy | 0.001 |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Power Supply | Battery |
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Weighing Capacity | 20000 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 100% |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Power | Electricity |
Tank scales
Up to 60 tone tank weighing scales we are providing
4load cell
Approx. Rs 6,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 150 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 400x400 mm |
| Display Type | LED |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Portable | Portable |
| Led Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited