Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 5 g |
| Scale Type | Table Top |
| Platform Size | 300*300 mm |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Portable | Portable |
| Led Color | Green |
| Series | Table Top |
| Power Source | Electric |
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Scale Type | Table Top |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Digital |
| Calibration | Internal |
| Material | Stainless Steel |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 100 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Scale Type | Pallet Truck |
| Platform Size | 1000×1000 mm |
| Display Type | Digital |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Warehouse, Logistics |
| Material | Mild Steel |
| Accuracy | 1kg |
| Usage/Application | indusrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Weighing Capacity | 1000 Kg |
| Capacity | 2000 kg |
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 20 Kg |
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 5 Kg |
| Platform Size | 200*200 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Accuracy | 100% |
| Material | SS |
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No. of load cells | 4 |
| Tank type | Mixing tank |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Chemical, Pharma |
| Weighing Capacity | 20000 Kg |
| Output signal | Profibus |
Vertical tank scales
We U.S Scales a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Weighing Scales, Bench Scale, etc. We also provide Weighing Scale Repairing Service.
Approx. Rs 6,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 5 g |
| Platform Size | 250×300 mm |
| Application | Industrial |
| Power Source | Mains + Battery |
| Usage/Application | price counting scale |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Portable | Portable |
| Led Color | Green |
| Series | Table Top |
| Display Type | Digital |
We are engaged in offering Electronic Table Top Scale to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited