Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Platform Size | 600*600 mm |
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Industrial Use |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Accuracy | 0.0001 gm |
| Material | Metal |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Application | For Laboratory |
| Brand | Contech |
| Weighing Capacity | 100 Gm |
| Calibration | Fully Automatic |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
Additional Information:
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 500 kg |
| Weighing Capacity | 2000 Kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Power Source | Battery + Adapter |
| Body Material | Mild Steel |
| Protection Class | IP65 |
| Weighing Units | kg/ton |
| Operating Temperature | -10–40°C |
| Features | Wireless Display, Remote Control, Tare, Rotating Hook, Hold Function, Overload Alarm, Peak Hold |
| Application | Steel Industry, Construction, Warehouse, Foundry, Logistics |
Additional Information:
Approx. Rs 27,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2000 kg |
| Accuracy | 200 g |
| Platform Size | 1200x1200 mm |
| Display Type | LED |
| Material | MS Platform |
| Power Source | Mains + Battery |
We offer tailor-made solution for all kind of typical weighing needs.Our field experience in this line is above 42 years and we have handled all types of weighing applicationsfor almost all industries.
Approx. Rs 27,000 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Readability | +- 1d |
| Brand | Eagle |
| Display Size | 20 mm |
| Display Type | 7 Segment LED - Green Display With Symbols |
| Weight | Precision Aluminum Loadcell - IP 65 (Sensor) |
| Dimensions | 256 x 175 x 75 mm (+-5mm) |
| Net Weigh | Approx 1.2 Kg (Without Battery) |
| Processor | 8 Bit Microcontroller |
| Key Board | 5 Keys |
| No of Display Window | Single Front Display on Scale & Remote Display |
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited