Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Platform Size | 1000x1000 mm |
| Accuracy | 100 g |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Structure Material | MS Chequered |
| Installation | Pit Type |
| Indicator Type | LCD |
| Capacity | 1000 kg |
| Weighing Capacity | 2000 kg |
Approx. Rs 9,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Platform Size | 400*400 mm |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Material | Mild Steel |
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Platform Size | 600*600 mm |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Height 105 mm shear beam Load cell | C CHANEL FRAME . DRUM FILLING BEST OPTIONS .HEIGHT ONLY 105 MM |
Capacity: 500kg
Accuracy: 50g
Size: 600x600mm
Frame :ms c chanel
Platter: ms chequered plate
Battery: 6.4 v
Display : LED
Use : chemicals industry, food industry, steel industry. Logistics industry, etc
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 600x600 mm |
| Accuracy | 50g |
| Structure Material | Stainless Steel |
Heavy Duty Platform Scale Available
Platform Size – 600 × 600 mm
High Accuracy – 50 g
MS Frame – Strong & Durable
SS / MS Platter
48 Hours Battery Backup
1 Year Warranty
Special Price – ₹12,500
Perfect for:
Shops | Warehouse | Packaging | Industrial Use
U.S.Scales – Dombivli
Contact Now: 9503539847
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 kg |
| Weight Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 600x600 mm |
| Accuracy | 100 g |
| Roller Type | MS Roller |
| Structure Material | Mild Steel |
| Display Type | LED |
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Brand | Essae |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited