Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Scale Type | Crane |
| Accuracy | 20 g |
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Business Use |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Calibration | Fully Automatic |
| Display Color | Red |
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Capacity | 200 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 1 Ton |
| Brand | OCS |
| Accuracy | 1kg |
Product: Crane Scale
Make: OCS
Model: OCS-01-2T
Specification Details
Capacity 1 Ton
Accuracy 1 kg
Accuracy Class Class III
Tare Weight 100% of Capacity
Stabilisation Time Within 10 Seconds
Power Supply 6V / 4AH
Remote Range 20 Meters
Operating Temperature 0C to 45C
Warranty 1 Year
Transport Charges Extra
Price ₹8,500 + GSt
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kg |
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Platform Size | Hangging |
| Scale Type | Electronic |
| Material | ABS Waterproof |
| Cage Type | No Cage |
| Display Type | LED |
| Power Source | Battery |
| Mounting | Portable Frame |
| Usage | Goat |
Animal hanging Weighing scales
We “U.S Scales” are Manufacturer And Supplier of Weighing Scales, Table Top Scale,Precision Balance, Bench Scale,Electronic Crane Scale,Laboratory Weighing Scale ect. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Additional Information:
Approx. Rs 22,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 5 ton |
| Weighing Capacity | 5 Ton |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Brand | OCS |
| Accuracy | 2kg |
| Features | Tare, Remote Control |
| Application | Warehouse, Logistics, Foundry, Steel Industry |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 2 ton |
| Brand | OCS |
| Accuracy | 1kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product: Crane Scale
Make: OCS
Model: OCS-01-2T
Specification Details
Capacity 2Ton
Accuracy 1 kg
Accuracy Class Class III
Tare Weight 100% of Capacity
Stabilisation Time Within 10 Seconds
Power Supply 6V / 4AH
Remote Range 20 Meters
Operating Temperature 0C to 45C
Warranty 1 Year
Transport Charges Extra
Price ₹14,500 + GSt
Approx. Rs 21,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 300/500/1000kg |
| Weighing Capacity | 1 Kg |
| Protection Type | Flameproof |
| Zone Classification | Zone 1 and 2 |
| Usage/Application | For Business Use |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Body Material | flame proof |
| Calibration | Internal |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited