Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Platform |
| Platform Size | 400×400 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LCD |
| Power Source | AC + Battery |
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | 0.2 g |
| Scale Type | Platform |
| Platform Size | 250×300 mm |
| Material | Steel |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Display Type | LCD |
| Power Source | AC Supply |
| Capacity | 5 kg |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1 kg |
| Accuracy | 0.1 g |
| Scale Type | Jewellery |
| Platform Size | 200×200 mm |
| Power Source | Rechargeable Battery |
silver weighment with barcode lebel print
compact balance delivering speed and accuracy .
hingh accuracy scale for precision weighment
Simply magnificent
Approx. Rs 10,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Brand | U.S scale |
| Material | SS |
| Usage/Application | For Business Use |
*Make* U.S Scales
*Model* PLT
*Capacity* 500kg
*Accuracy* 100gm
*Platter size* (600x600)mm
*Frame* ms
*Platter* SS
*Battery backup* 24h
One year warranty
Approx. Rs 10,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 kg |
| Accuracy | 50 g |
| Scale Type | Platform |
| Platform Size | 600*600mm |
*Make* U.S Scales
*Model* PLT
*Capacity* 300/500kg
*Accuracy* 100gm
*Platter size* (600x600)mm
*Frame* ms
*Platter* SS
*Battery backup* 24h
One year warranty with government stamping
Approx. Rs 10,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Brand | U.S scale |
| Material | MS |
| Usage/Application | For Business Use |
Make U.S scale
Model PLT
Capacity 500kg
Accuracy 100gm
Platform size 600*600mm
Frame MS
Platter MS
Battery backup 24h
One year warranty
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 300 kg |
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Accuracy | 50 g |
| Scale Type | Platform |
| Platform Size | 600*600mm |
| Display Type | LCD |
| Power Source | AC + Battery |
| Brand | U.S scales |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 50 g |
| Scale Type | Platform |
| Platform Size | 750x750 mm |
| Brand | U.S Scales |
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited