Dombivli, Thane, Maharashtra
GST No. 27BMAPT0231M1Z0
Approx. Rs 19,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Scale Type | Platform Scale |
| Weighing Capacity | 1000 Kg |
| Capacity | 1000 kg |
| Accuracy | 100 g |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Platform Size | 1000×1000 mm |
| Display Type | LED Display |
| Material | SS Top MS Body |
Approx. Rs 15,000 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 15 kg |
| Accuracy | 0.5 g |
| Scale Type | Table Top |
| Platform Size | 250×300 mm |
| Power Source | AC + Battery |
| Display Type | Green Vacuum Fluorescent Display (VFD) |
| Display Size | 13 mm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Supply | Electric |
| Power Consumption | 13 W |
| Physical Dimension | 304(L) x 295(D) x 115(H) mm |
| Net weight | 5 kg (Approx.) with Battery |
| Display Digits | 6 Digits |
| Number of keys | 5 Keys |
| Battery | 6V / 4Ah |
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 30 kg |
| Platform Size | 500*500 mm |
| Accuracy | 5 g |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Industrial |
Additional Information:
Explore More Products
© U.S Scales. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited